Persepolis Security & Sentinel Systems
سیستم های ایمنی و حفاظتی تخت جمشید "طراح و مجری انواع سیستم های دوربین مدار بسته (cctv) ، اعلام حریق و اعلام سرقت اماکن"

سیستم های آنتن مرکزی 3

نوشته شده در تاریخ : شنبه 24 مهر 1389   03:36 ب.ظ

نوع مطلب :مقالات آموزشی ،

برآورد سطح سیگنال :

تعیین دقیق سطح سیگنال برای طراحی صحیح سیستم مهم و اساسی است . لذا با استفاده از یک آنتن با بهره مشخص ( در صورت امکان همان آنتنی که نصب خواهد شد ) و یک تلویزیون رنگی قابل حمل و نقل و یک میدان سنج میتوان مقدار سیگنال را در محل نصب آنتن تعیین کرد .

در محل هایی که سیگنال ضعیف است محل آنتن بسیار حساس است . ممکن است در یک محدوده 15 متری تفاوت های فاحشی در مقدار سیگنال وجود داشته باشد . ارتفاع آنتن نیز در مقدار سیگنال موثر است . ولی این مطلب را باید در نظر داشت که همیشه ارتفاع بالاتر باعث ایجاد سیگنال بیشتر نمی شود بلکه باید مناسب ترین ارتفاع را با آزمایش به دست آورد .

میدان سنج نیز برای اندازه گیری سیگنال دریافت شده برای هر کانال به کار می رود.این تست باید در چند جای سایت انجام گیرد و بهترین محل برای آنتن انتخاب گردد .

در صورتی که آنتن به دقت انتخاب شود حتی می تواند بعضی تداخل ها را از بین ببرد . با استفاده از تلویزیون رنگی می توان کیفت سیگنال را در هر کانال مشخص کرد ودر صورت وجود تداخل امواج اثر آن را روی تصویر مشاهده نمود .

انتخاب پیش تقویت کننده ( PRE AMPLIFIRE ) :

در محل هایی که سیگنال ضعیف است ممکن است تقویت اولیه سیگنال لازم شود .

 در انتخاب پری آمپلی فایر باید چهار نکته را در نظر گرفت :

1- پوشش باند فرکانسی  

2- بهره ( GAIN )   

۳- مقدار نویز    

4- توان خروجی

پری آمپلی فایر ها به صورت  UHF یا  VHF یا VHF/UHF ساخته شده اند بعضی از آن ها دارای مسدود کننده های موج FM هستند تا اگر دریافت FM باعث ایجاد نویز شود آن را بلوکه کنند .

پری آمپلی فایر باید سطح سیگنال کافی برای آمپلی فایر توزیع را فراهم کند . هنگام استفاده از آمپلی فایرهای تک کانال هم ممکن است یک پری آمپلی فایر لازم شود . تا سیگنال کافی برای عمل کرد صحیحAGC فراهم گردد .

مقدار نویز تولید شده توسط پری آمپلی فایر یا همان عدد نویز  (noise figure ) نیز باید پایین باشد تا کیفیت سیگنال حفظ شود .

تغذیه پری آمپلی فایر که در نزدیکترین فاصله از آنتن نصب شده است از طریق یک منبع تغذیه در داخل ساختمان نیز ممکن است و پس از کاهش دادن ولتاژ به مقدار لازم توسط خطوط سیگنال به پری آمپلی فایر اعمال می شود .

توجه کنید بین منبع تغذیه و پری آمپلی فایر یک اسپلیتر معمولی قرار ندهید چون باعث اتصال کوتاه منبع تغذیه می گردد . از مبدل تطبیق امپدانس نیز نباید استفاده نمایید

.پردازش و ترکیب سیگنال :

عمل پردازش سیگنال توسط فیلترها مسدود کننده ها ترکیب کننده ها و تضعیف کننده ها انجام می گیرد . در صورت لزوم از مبدل فرکانس UHF به VHF نیز می توان استفاده کرد .

انتخاب آمپلی فایر : در انتخاب آمپلی فایر باید 4 مورد را در نظر گرفت : 

1 - فرکانس و تعداد کانال های مورد دریافت

 2- افت کل سیستم

 3 - نوع سیگنال ورودی

 4- قابلیت خروجی ( مقدار خروجی )  

اگر کانال های هم جوار زیادی در یافت شود هر کانال برای جلوگیری از تداخل باید فیلتر شود و برای این منظور معمولاً از آمپلی فایرهای تک کانال  ( STRIP ) استفاده می گردد .

مقدار ورودی به علاوه بهره تقویت کننده باید از افت کل سیستم بیشتر شود ومعمولاً 6 db نیز به این مقدار اضافه می کنند .

 آمپلی فایرهای تک کانال بعد از فیلتر کردن و بلوکه کردن تمام کانال های دیگر به کار می روند و دارای 2 نوع کنترل بهره اتوماتیک ( AGC ) و دستی هستند . که نوع AGC در شرایط آب و هوایی و محیطی مختلف سطح سیگنال را ثابت نگه می دارند .

آمپلی فایرها با ورودیUHF/VHFVHF   ساخته شده اند . در ضمن مقدار سیگنال ورودی به علاوه بهره تقویت کننده نباید از توان خروجی آمپلی فایر بیشتر شود .

قابلیت یا مقدار خروجی آمپلی فایر مقداریست که تقویت کننده بدون برش و یا مدولاسیون عرضی می تواند تحویل دهد . بعضی از آمپلی فایرها دارای کنترل بهره و اعوجاج و نوسان وتضعیف کننده قابل تنظیم می باشند تا سطح سیگنال یکسانی را برای تمام کانال ها ایجاد کنند .


نوشته شده توسط: PSSS


برچسب ها: آنتن مرکزی، MATV، سطح سیگنال،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic